aparat usg dla poczatkujących

Ultrasonograf dla początkującego diagnosty – jak kupić aparat usg, którego naprawdę potrzebujemy?

Ostatnio spotykamy się z wieloma zapytaniami od Klientów, którzy poszukują swojego pierwszego aparatu USG. Dlatego postanowiliśmy przedstawić trzy powody, dla których warto kupić ultrasonograf marki Esaote, w kontekście początkującego diagnosty. Wskażemy także modele, które warto nabyć w kontekście pierwszego urządzenia tej klasy w klinice.

Powód 1: Pierwszy aparat usg wcale nie musi być najprostszym modelem

 

Często spotykamy się z przeświadczeniem, że pierwszy aparat usg musi być tani, prosty i nie powinien posiadać wielu skomplikowanych funkcji. Często uzasadnieniem jest fakt, że panuje powszechna opinia, iż początkujący diagnosta nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich funkcjonalności bardziej zaawansowanego sprzętu, a co za tym idzie zakup takiego urządzenia jest nieopłacalny. We współczesnym świecie ultrasonografii jest to bardziej niż mylne przekonanie. Początkujący operatorzy usg uczestniczą w wielu kursach ultrasonograficznych, które istotnie poprawiają ich kompetencje praktyczne, a także pozwalają w sposób praktyczny, pod opieką doświadczonych ekspertów wykorzystywać możliwości współczesnych urządzeń w pełnym zakresie ich funkcjonalności.

Osobnym zagadnieniem pozostaje kwestia ceny aparatu usg. Często lansowany jest pogląd, że lepiej jest kupić wysoki model ultrasonografu marki budżetowej, niż na przykład średnio – półkowy aparat usg marki zaliczanej do segmentu premium. Jest to kolejny mit, który może generować dla początkującego diagnosty usg kilka poważnych problemów po zakupie:

  • Aparaty usg marek budżetowych posiadają gorszej jakości serwis niż te należące do marek premium. Ma to znaczenie w sytuacji ewentualnej usterki ultrasonografu – i czasu koniecznego na przywrócenie aparatu usg do pełnej sprawności

 

  • Często funkcje przypisane do aparatów usg marki budżetowej promowane, jako klasa wyższa są dużo niższej jakości niż analogiczne funkcjonalności lub cechy w aparatach marek premium – idealnym przykładem jest jakość monitora czy szybkość uruchamiania aparatu – „niezwykle szybki czas startu” w marce budżetowej, jest standardowym czasem uruchamiania w każdym aparacie marki premium.

 

  • Aparaty usg budżetowe zazwyczaj nie są użytkowane, jako ultrasonografy, podczas kursów ultrasonograficznych – przez co początkujący operatorzy usg nie mają możliwości zapoznania się wcześniej z technologią urządzeń, a co za tym idzie – efektywność wykonywanych badań nie jest najwyższa już od pierwszego dnia użytkowania.

Rekomendacja

Warto wykonać solidny przegląd rynku aparatów usg. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem na zakup ultrasonografu, często w wypadku aparatów usg premium, możemy znaleźć ciekawe oferty aparatów usg powystawowych. Są to ultrasonografy, które były na przykład użytkowane do prezentacji lub szkoleń, a ich stan praktycznie nie odbiega od nowego aparatu usg. Dzięki temu możemy wykorzystywać możliwości ultrasonografów najwyższej klasy za cenę aparatu usg klasy budżetowej.

 

Powód 2: Esaote wspiera początkujących diagnostów przy pomocy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych

 

Gdy spojrzymy na istotne różnice pomiędzy współczesnymi aparatami usg, łatwo dojdziemy do wniosku, że głównym czynnikiem różnicującym poszczególne marki, poza takimi oczywistościami jak jakość wykonania czy warunki gwarancji są technologie występujące w ultrasonografach. W urządzeniach produkowanych w Esaote początkujący diagnosta, niezależnie od modelu otrzymuje wiele rozwiązań technologicznych, które w istotny sposób ułatwiają codzienne wykorzystywanie ultrasonografu w pracy. Za przykład niech posłuży obecny praktycznie w każdym urządzeniu tej marki oprogramowanie MyLab Desk™. Jest to oprogramowanie pozwalające na odtwarzanie obrazów ultrasonograficznych nagranych w aparacie w formacie RawData, ich analizę (w formie pomiarów i raportów.) Oprogramowanie można zainstalować na komputerze klasy PC. MyLabDesk jest odpowiedzią marki Esaote na potrzeby użytkowników dotyczące prostej i bezpośredniej metody archiwizacji, przeglądu, obróbki, przedstawiania i drukowania wyników z aparatu usg MyLab na komputerze PC.

Kolejnym przykładem jest system X-View – również obecny w większość modeli aparatów usg należących marki Esaote. Jest to system, który w szczególności wspomoże początkującego diagnostę w zakresie osiągania jakości obrazu uzyskiwanego przy pomocy aparatu USG. Jest to moduł zwiększający dokładność, eliminujący szumy i cienie występujące w obrazie. Moduł ten wykorzystuje analizę wielokierunkową sygnału.

Rekomendacja

Przy wyborze aparatu usg dla początkującego diagnosty wybór ultrasonografu z odpowiednim zapleczem technologii jest krytyczny z wielu powodów. Jednym z nim jest fakt, że diagnosta będzie rozwijał się wraz z urządzeniem, a co za tym idzie w sposób naturalny będzie potrzebował funkcji, które optymalizują, ekonomizują i poprawiają jakość efektów jego pracy. W związku z tym należy dobrać ultrasonograf z „zapasem technologii”, a nie od pierwszego dnia generować dług technologiczny aparatu usg.

 

Powód 3: Znajomość aparatu usg gwarantuje szybką adaptację do codziennej pracy diagnosty

 

Wyboru idealnego aparatu usg dokonujemy na kilka różnych sposobów i operując wieloma różnymi kryteriami. Jednym z nich jest często znajomość danej marki, oraz skojarzenia z nią związane. Często decyduje również sentyment lub wspomnienia związane z wykorzystaniem urządzenia w przyszłości i ten czynnik ma istotne znaczenie w przypadku wielopokoleniowych zespołów ultrasonograficznych, gdzie rekomendacja doświadczonych specjalistów często ma znaczenie przy wyborze aparatu usg.

Esaote, posiadając ponad 25 letnie doświadczenie w produkcji ultrasonografów stanowi jedną z najstarszych obecnych marek na rynku aparatów usg. Tak długa obecność w branży, przy jednoczesnym statusie jednego z największych innowatorów w segmencie powoduje, że biorąc pod uwagę konieczność wyboru zaawansowanego technologicznie urządzenia zawsze weźmiemy do porównania aparat usg od tego producenta.

 

Podsumowanie

 

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, wybór ultrasonografu dla początkującego diagnosty jest z pewnością procesem złożonym i wymagającym przygotowania. Niemniej Esaote, jako producent oferujący sprawdzone rozwiązania, połączone z innowacyjnymi technologiami stanowi swoistego rodzaju gwarant wysokiej jakości aparatu usg. Jest to długoterminowa inwestycja, która będzie rozwijać się wraz z każdym początkującym diagnostą usg.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+