serwis aparatu usg

Serwis aparatu usg – na co zwracać uwagę podczas eksploatacji aparatu usg?

W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym w jaki sposób serwisować i eksploatować aparat usg tak, by służył on użytkownikowi jak najdłużej. Właściwe użytkowanie i serwis są kluczowe dla aparatu usg tak, by mógł działać w sposób prawidłowi i pozbawiony niedogodności.

Serwisowanie i prawidłowa eksploatacja aparatu usg w praktyce

 

Gdy już zdecydujemy się na zakup aparatu usg, należy w pierwszej kolejności zaznajomić się z zasadami jego eksploatacji i szczególnymi warunkami użytkowania, jakie dotyczą konkretnego, wybranego przez nas modelu aparatu usg. Jest to o tyle kluczowe, gdyż pomoże od samego początku prowadzić prawidłową eksploatację ultrasonografu, który w intencji użytkownika powinien funkcjonować przez jak najdłuższy okres czasu. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z badaniami Najwyższej Izby Kontroli średni czas użytkowania urządzenia medycznego w Polsce to 8 od 10 lat, prawidłowa eksploatacja i serwis aparatu USG, który jest jednym z częściej wykorzystywanych aparatów medycznych w szpitalach –  wydaje się tutaj szczególnie kluczowa.

 

Podstawowe czynności konserwujące aparat usg

 

Istnieje wiele czynników wpływających na poprawne i bezawaryjne działanie aparatu usg. Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest wybór odpowiedniej marki aparatu usg, która będzie cechowała się właściwym poziomem bezawaryjności i trwałości. W czołówce takich producentów od zawsze znajduje się Esaote wraz ze swoją serią aparatów usg MyLab, które wraz z każdą kolejną generacją notują coraz lepsze wyniki w zakresie bezawaryjności. Jednak poza samym wyborem właściwej marki urządzenia, należy zadbać również o wykonywanie kilku podstawowych czynności związanych z eksploatacją aparatu usg:

  • Utrzymywanie aparatu usg w czystości poprzez użytkowanie odpowiednich, nieagresywnych środków chemicznych
  • Utrzymywanie okablowania aparatu usg w porządku w celu zapobiegnięcia przetarciom i uszkodzeniom podczas eksploatacji
  • Dbałość o terminową realizację przeglądów gwarancyjnych oraz innych czynności serwisowych w Autoryzowanym serwisie producenta ultrasonografu
  • Kolejną sprawą jest codzienne przechowywanie i czyszczenie głowic. Gdy głowica nie jest używana, powinna być przetrzymywana w specjalnych uchwytach przy aparacie. Gdy uchwytów jest za mało, głowicę należy umieścić w jej własnym pudełku. Głowica musi być zawsze oczyszczona z żelu.
  • Należy pamiętać o używaniu prawidłowych materiałów zużywalnych i eksploatacyjnych wskazanych przez producenta. Należy używać wyłącznie środków odkażających oraz żeli zalecanych przez producenta oraz oryginalnego papieru do drukarek czy nie wolno do badań USG używać żelu przeznaczonego do badań EKG. Każdy producent w instrukcji obsługi umieszcza listę środków dozwolonych do używania.

 

3 argumenty za serwisowaniem aparatu usg w autoryzowanym serwisie

 

Autoryzowane serwisy znanych marek aparatów usg są najczęściej działem firmy zajmującej się dystrybucją ultrasonografu i w pierwszych latach użytkowania ultrasonografu, to właśnie z tym serwisem aparatów usg będziemy mieli do czynienia, ponieważ przeglądy gwarancyjne i okresowe aparatu usg są niezbędne do utrzymania gwarancji na zakupiony przez nas ultrasonograf. Jednak z czasem, okres gwarancyjny się kończy, a każdy użytkownik aparatu usg staje przed wyborem odnośnie wyboru miejsca serwisowania swojego aparatu usg. Oczywiście jednym z kluczowych argumentów jest cena serwisu ultrasonografu. Jednak istnieją czynniki, które mocno wskazują na wykorzystanie autoryzowanego serwisu do przeglądów, konserwacji i serwisu aparatu usg:

  • Dostęp do szerokiej palety części i oprogramowania przypisanych do danej marki aparatów USG – to jeden z głównych argumentów przemawiających za korzystaniem z serwisu z autoryzacją. Dzięki posiadaniu w ofercie oryginalnych elementów nawet starszych aparatów usg, użytkownik ma pewność, że jego ultrasonograf będzie posiadał pierwotne parametry danego elementu, po jego wymianie na nowy,

 

  • Przeszkolona obsługa serwisowa ultrasonografów – to kolejny argument przemawiający za wyborem autoryzowanego serwisu aparatów usg. Specjaliści tam pracujący, przechodzą często wieloetapowe szkolenia produktowe u producentów ultrasonografów. Powoduje to, że serwis autoryzowany posiada ogromny kapitał wiedzy dotyczący serwisowanych aparatów usg i będzie w stanie rozwiązać każdy, nawet skomplikowany problem dotyczący danego aparatu usg.

 

  • Znajomość obsługi również starszych aparatów usg danej marki – każdy autoryzowany serwis aparatów usg przechowuje dokumentację serwisową do starszych urządzeń danej marki, tak by móc prowadzić ich obsługę pogwarancyjną. Dodatkowo doświadczenie specjalistów pracujących w takim miejscu obejmowało również obsługę starszych urządzeń, gdy te były obowiązującymi modelami na rynku.

 

Podsumowanie – rola serwisu i konserwacji w procesie eksploatacji aparatu usg

 

Autoryzowany serwis aparatu usg to nie drogi luksus, a gwarancja właściwej konserwacji i eksploatacji aparatu usg. Dzięki doświadczeniu zespołu serwisowego, dostępu do oryginalnych części, a także pakietu aktualizacji oprogramowania do ultrasonografów uzyskujemy kompleksową obsługę naszego aparatu usg. Pamiętajmy, że ultrasonograf to urządzenie, które powinno służyć nam przez długi czas, więc dbajmy o jakość jego serwisu.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+