Pięć powodów dla których powinieneś rozważyć wymianę aparatu USG na nowszy model

Ultrasonografy jak każdy inny sprzęt medyczny podlegają rozwojowi technologicznemu. Z drugiej strony każdy aparat USG zużywa się i z czasem coraz częściej dostrzegana jest potrzeba jego wymiany. Czy zawsze wymiana aparatu USG na nowszy to jedyne rozwiązanie na unowocześnienie swojego procesu diagnostycznego? O najważniejszych powodach skłaniających do wymiany aparatu USG piszemy w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Powód Pierwszy: Naturalne zużycie aparatu USG w procesie użytkowania

 

 =Najbardziej prozaicznym powodem, który powoduje konieczność wymiany aparatu USG na nowy jest naturalne zużycie ultrasonografu w procesie eksploatacji. W Polsce wg. Danych statystycznych średni czas eksploatacji aparatu USG to 8 lat. Po tym okresie lekarze diagności i osoby zarządzające decydują się na rozpoczęcie poszukiwań nowego aparatu USG. Proces zużycia ultrasonografu to zjawisko całkowicie naturalne. Czas przydatności aparatu USG do badań diagnostycznych jest jednak wprost proporcjonalny do klasy danego producenta.

W wypadku marek premium takich jak ESAOTE czas zużycia aparatu USG jest zdecydowanie dłuższy niż w wypadku sprzętu diagnostycznego gorszych marek. Wynika to z faktu, że zastosowane podzespoły oraz architektura są projektowane pod intensywną i długą eksploatację aparatu USG. To gwarantuje, że taki ultrasonograf będzie wypełniał swoją rolę przez dłuższy czas. O tym w jaki sposób wybrać właściwy aparat USG piszemy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

 

Powód Drugi: Zmieniające się potrzeby diagnostyczne w danej klinice w zakresie diagnostyki obrazowej

 

W dzisiejszych czasach, również ze względu na pandemię koronawirusa potrzeby diagnostyczne w klinikach zmieniają się, a od diagnostyki obrazowej oczekuje się wypełniania coraz większej ilości zadań. W związku z tym w klinikach często dochodzi do konieczności badania możliwości diagnostycznych danego aparatu USG i często dochodzi do sytuacji, gdzie ultrasonograf, który został zakupiony w innych okolicznościach nie jest w stanie spełnić już swojej funkcji w pełni efektywnie.

W wypadku ultrasonografów ESAOTE z pomocą przychodzi filozofia z jaką ten producent buduje swoje ultrasonografy. Każdy aparat USG to obecnie platforma aplikacji diagnostycznych, które mogą być w dowolny sposób konfigurowane i dobierane przez cały okres życia danego ultrasonografu. Tego rodzaju swoboda z powodzeniem sprawdza się w sytuacji, gdy w trakcie użytkowania aparatu USG zachodzi potrzeba rozbudowy ultrasonografu o kolejne funkcjonalności.

 

Powód Trzeci: Utrata gwarancji lub możliwości serwisowania ultrasonografu

 

Poza zmianą potrzeb, powód wymiany aparatu USG może być bardzo prozaiczny – ultrasonograf, który zakupiliśmy kilka lat temu, a intensywne użytkowanie powoduje, że często myślimy o potrzebie posiadania zaufanego serwisu ultrasonograficznego. W wypadku mniej znanych marek, lub tych dopiero wprowadzanych na rynek istnieje uzasadnione ryzyko, że autoryzowany serwis naszego ultrasonografu może być dostępny nawet za granicą naszego kraju, co komplikuje całą logistykę serwisu naszego urządzenia. Warunki gwarancji też mogą być różne i bardzo zależne od danej marki ultrasonografu.

W wypadku aparatów USG marki ESAOTE polityka firmy nie pozostawia użytkowników bez opieki również po upływie okresu gwarancyjnego. Pozwala to na utrzymanie zaufania użytkowników do marki, a co za tym idzie znacznie wyższe prawdopodobieństwo, że ultrasonograf ten marki w momencie zajścia potrzeby wymiany aparatu USG na nowszy zostanie wybrany jako następca aktualnie użytkowanego.

 

Powód Czwarty: Koniec wsparcia w obszarze oprogramowania i aktualizacji przez producenta ultrasonografu

 

Kolejnym powodem, dla jakiego decydujemy się na wymianę aparatu USG na nowszy jest koniec wsparcia przez producenta naszej obecnej generacji ultrasonografu. Powoduje to, że nasz aparat USG przestaje otrzymywać aktualizacje oprogramowania, a dalsza rozbudowa o kolejne moduły systemowe przestaje być możliwa, lub staje się mocno ograniczona. Powoduje to, że z każdym kolejnym miesiącem nasz aparat USG staje się „mniej aktualny” o najnowsze osiągnięcia w dziedzinie oprogramowania do diagnostyki.

Czas wsparcia dla poszczególnych marek aparatów USG jest różny. W wypadku ESAOTE i innych marek premium, producent dzieli wsparcie najczęściej na okres pełnego uaktualniania aparatu USG o nowe oprogramowanie, a po jego upływie koncentruje się na łatkach i korektach błędów, a także uaktualnianiu zabezpieczeń. W związku z tym można powiedzieć, że w wypadku aparatów marki ESAOTE otrzymujemy wsparcie takiego aparatu USG przez dłuższy czas użytkowania.

 

Powód Piąty: Konieczność zakupu aparatu USG wyższej klasy

 

To jedna z najczęściej spotykanych potrzeb w zakresie wymiany ultrasonografu. Nowy aparat USG, który ma spełniać większe wymagania niż ultrasonograf, który już posiadamy to jedna z częstszych przyczyn wymian aparatu USG i często zbiegająca się z końcem okresu leasingu lub eksploatacji aktualnie wykorzystywanego ultrasonografu. W takiej sytuacji dość często rozpatrywany jest zakup jednego z modeli ultrasonografów marki, z której nabyliśmy poprzedni ultrasonograf.

W wypadku aparatów USG marki ESAOTE, producent oferuje dość szerokie wsparcie długoletnim użytkownikom  danej marki jak również dedykowaną politykę rabatowania. Ponadto ze względu na wspomniany wyżej program rekondycjonowania używanych aparatów USG możemy pozostawić swój ultrasonograf w rozliczeniu i w ten sposób znacząco zmniejszyć koszt zakupu wymienianego aparatu USG.

 

Podsumowanie – kiedy należy rozważyć wymianę aparatu USG na nowszy lub lepszy model?

 

Podsumowując – wymiana ultrasonografu to decyzja, którą należy podjąć biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – nie tylko te finansowe. Bardzo ważny jest także aspekt finansowy takiego procesu – czy zakup i wymiana ultrasonografu na nową jednostkę będzie opłacalny w krótkim i długoterminowym planowaniu finansów naszej kliniki.

Jednocześnie zakup nowego aparatu USG jest de facto procesem inicjującym…wymianę tego ultrasonografu. W wypadku aparatów USG marki ESOATE, tak jak wymieniliśmy wcześniej istnieje wiele możliwości przedłużenia żywotności ultrasonografu ponad czas planowany dla zwykłych aparatów USG. ESAOTE w tym zakresie rozumie potrzeby swoich użytkowników w zakresie eksploatacji i wykorzystywania ultrasonografów i oferuje wiele różnych programów wsparcia dla użytkowników długoterminowych sprzętu ultrasonograficznego.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+