aparat usg

Historia marki Esaote – od start upu do lidera branży ultrasonograficznej

Koniec roku 2018 zbliża się coraz szybciej. Z tej okazji postanowiliśmy w ramach wspomnień i retrospekcji przybliżyć Państwu historię jednego z najważniejszych na świecie producentów aparatów usg i aparatów MRI  – Esaote, której mamy możliwość bycia oficjalnym, polskim dystrybutorem. Zapraszamy do lektury.

Idea zbudowana na trudnych doświadczeniach

Wszystko zaczęło się od prof. Carlo Castellano – późniejszego założyciela Esaote. Ten włoski przedsiębiorca i menager, pracujący dla włoskiej firmy technologicznej Genova 17 listopada 1977 roku staje się jedną z ofiar i zostaje ciężko ranny podczas poważnego ataku terrorystycznego, za który odpowiedzialna jest włoska organizacja terrorystyczna „Czerwone Brygady”, działająca we Włoszech na kanwie protestów studenckich z końca lat 60tych.

Castellano, stając się jedną z ofiar jednego z zamachów, został zmuszony do poddania się licznym zabiegom chirurgicznym oraz długotrwałej hospitalizacji. Na podstawie  tego, traumatycznego doświadczenia wpada na pomysł rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji urządzeń medycznych we Włoszech ze szczególnym nastawieniem na sprzęt diagnostyczny wysokiej jakości.

Nowy projekt medyczny we Włoszech

Projekt ten promował jako dedykowany dla firmy Ansaldo (Grupa IRI Finmeccanica), Genua, działającej w sektorze elektroniki biomedycznej. Projekt ten, początkowo będący jednym z działów koncernu, wkrótce  wyrósł na Esaote, która w 1982 roku została założona jako jeden z pierwszych włoskich start upów medycznych.

Doświadczenia zebrane w ramach Ansaldo na początku działalności firmy i bardzo jasna wizja perspektyw technologicznych i społeczno-ekonomicznych, które można było otworzyć w dziedzinie urządzeń elektromedycznych, zainspirowały inżynierów Esaote do natychmiastowego zaangażowania medycznej społeczności naukowej, aby ich własne doświadczenie technologiczne w innowacyjne narzędzia diagnostyczne.

Kapitał prywatny oraz wiedza managerów

W 1994 roku Esaote zostało sprywatyzowane poprzez wykup managerski i zmieniła swoją nazwę na Esaote SpA, po to by już dwa lata później zadebiutować jako Spółka Akcyjna na giełdzie w Mediolanie. Jednak, gdy wydawało się, że firma stabilnie stoi na własnych nogach, w 2003 roku podjęto decyzję o wycofaniu Spółki z obrotu giełdowego, oraz o głębokiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Zakończył się on w 2006 roku, gdy powołane została nowa firma, która pod nazwą Esaote połączyła w sobie fundusze inwestycyjne – Intensa Sanpaolo S.p.A., IMI Investimenti S.p.A., Tower 7 s.a.r.l., MPS Venture SGR S.p.A praz managerów grupy Esaote, którzy w formie wykupu udziałów oraz wykupu menadżerskiego dali firmie silne podwaliny do dalszego rozwoju w dziedzinie technologii diagnostycznych w tym produkcji aparatów usg, oraz aparatów MRI.

W 2009 roku firma otrzymała kolejne wsparcie – szwajcarska firma Ares Life Sciences – specjalizującą się w inwestycjach w sektorach biomedycznych. Ta inwestycja dała Esaote, nie tylko dostęp do kapitału, ale również do bogatej wiedzy i doświadczenia w zakresie tworzenia nowych technologii w branży medycznej.

Esaote dzisiaj

Esaote, z siedzibą w Genui, ma centra badawcze i zakłady produkcyjne we Włoszech (Genua i Florencja) oraz w Holandii (Maastricht). Oprócz Niderlandów obecne są również filie i biura we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Argentynie, Indiach, Brazylii i Australii. Dzięki międzynarodowej sieci dystrybucji jest obecny w ponad 60 krajach na całym świecie. W 2016 roku zatrudnia 1248 osób, z czego 50% znajduje się poza Włochami. Ponad 20% osób zaangażowanych jest w badania i rozwój, obszar, w którym Esaote inwestuje około 8% obrotów, które osiągnęły 270 milionów EURO na koniec 2016 r.

Firma Esaote, uznawana na całym świecie za firmę, która w znacznym stopniu przyczynia się do innowacji w obrazowaniu diagnostycznym, prowadzi na czele rozwiązań diagnostycznych, ale również prewencyjnych, poszukuje również w dziedzinie terapii. Horyzont, który został otwarty dopiero po ustanowieniu solidnej pozycji na rynku i dzięki dogłębnej znajomości obrazowania.

Esaote w Polsce

W Polsce urządzenia firmy Esaote są dostępne od 1990 roku dzięki współpracy dystrybucyjnej z firmą KOSMED. Oferta jest skoncentrowana na szerokiej gamie aparatów usg serii MyLab oraz aparatach MRI, w następujących po sobie generacjach. Poza samym procesem dystrybucji KOSMED, posiada autoryzację Esaote w zakresie serwisu i obsługi pogwarancyjnej ultrasonografów i urządzeń MRI produkowanych przez włoską spółkę.

Znajdź nas

Redakcja KOSMED

KOSMED od 1990 roku to partner polskiej służby zdrowia jako dostawca wysokiej klasy sprzętu medycznego do diagnostyki obrazowej takiego jak aparaty USG i rezonansne magnetyczne firmy ESAOTE oraz aparaty RTG, mammografy firmy Italray a także aparaty MRI, aparaty rentgenowskie, angiografy firmy WDM i wiele innych.
Znajdź nas

Search

+